Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Site İçi Arama
En Çok İzlenenler

Doğanın Kalbinde Butik Otelimi
1394 İzlenme, 0 Yorum

Gelmeniz için çok sebep var..:
1233 İzlenme, 0 Yorum

ABANT DÖRT MEVSİM KONAĞI
1139 İzlenme, 0 Yorum

ABANT'TAN KIŞ GÖRÜNTÜLERİ
1098 İzlenme, 0 Yorum

ABANT GÖLÜ
1080 İzlenme, 0 Yorum

Dört Mevsim Bolu-Kış
927 İzlenme, 0 Yorum

Dört Mevsim Bolu-Sonbahar
898 İzlenme, 0 Yorum

Dört Mevsim Bolu-İlkbahar
877 İzlenme, 0 Yorum

Abant Dört Mevsim Konağı Butik
305 İzlenme, 0 Yorum

Abant Dört Mevsim Konağından S
287 İzlenme, 0 Yorum

Abant Gölü

Dört Mevsimde Dört Ayrı Doğal Güzellik: Abant Tabiat Parkı

 

Denizden 1328 metre yükseklikte, çevresi çam ormanlarıyla kaplı bir tatlı su gölü. Tertemiz havası, doğal güzelliğiyle büyük kentlerin kargaşasından alabildiğine uzak, gönlünüzce soluklanabileceğiniz bir cennet. Ünü tüm Türkiye'ye hatta yurtdışına bile yayılmış olan ve dört mevsimde dört ayrı doğa güzelliği sergileyen Abant Gölü yeşilin üstüne beyazlarını giymeden önce sararan yaprakların gölgesinde sonbaharı bir başka yaşıyor. Kışkırtıcı güzelliğiyle doğasever gezginleri etkisi altına alıp, kendine hayran bırakıyor.

Her yanı ormanlarla kaplı. Hoş kokularıyla çam, köknar, kayın ağaçları çoğunlukta. 6.5 kilometre tutan göl çevresinde tur atmanın keyfi ise bambaşka. Kıyıları nilüfer çiçekleri ile kaplı yer yer sazlıklarla çevrili gölün konukları temiz dağ havasını soluyarak huzurlu yürüyüşler yapabiliyor, arzu edenler çevresini bisikletle turluyorlar. Gölün büyük bölümünde kiralık atlarla dolaşma veya faytonlarla nal sesleri eşliğinde gezilere çıkma, ters ışıklarda fotoğraf çekmek, gibi zevkler de bulunuyor. Her noktasından, her açıdan başka türlü görünen gölün en güzel ve tamamını görebilme zevki ise Mudurnu yolu başlangıcındaki tepede yaşanıyor. Lezzetli alabalıkların bulunduğu ve olta balıkçılığı zevkinin dört dörtlük tadıldığı Abant Göl çevresi, bitki ve hayvan türleri açısından oldukça zengin. Kuşlar, sincaplar, su samurları bir yana, bölgede bir de geyik üretme çiftliği bulunuyor.

Çevrede dolaşmanın, koşu yapmanın sonrasında ailece kendin pişir  kendin ye tarzı ağaç masalarda, toprağa basarak açık hava piknikleri yapmanın tadına ise doyum olmuyor.

Göl yüzeyinin kış mevsiminde donmadığı zamanlarda gölde su bisikleti ve sandalla gezme olanağı da bulunuyor. Kışın atların çektiği kızaklarla göl turu yapılırken, yılın her ayında kır gazinolarında, kafelerde kahve veya çay içip dinlenebiliyor ya da yemek ihtiyacı karşılanabiliyor.

Göl alanı yolu boyunca ve girişte yöre sakinleri kurdukları tezgahlarda, yörenin kendine özgü tarhana, erişte, yağlı peynir, tereyağı, çam balı ve çeşitli meyveler gibi köy ürünlerini satıyorlar. Bunlara dağ havasının ayrılmaz parçası sucuk-ekmek satıcıları da ekleniyor. Bir çoğu Mudurnu köylerinden gelerek getirdikleri özellikle cevizler, kestaneler, patatesler, kuşburnu ve alıç isimli kolye misali ipe dizili dağ yemişleri alıcı buluyor. 


    NASIL GİDİLİR?
 

 Abant, Bolu'ya 32 km uzaklıkta. Ankara ve İstanbul'u birbirine bağlayan uluslararası D-100 (E-5) karayolunun Bolu Dağı mevkiinden sapıldığında Abant Yolu başlıyor. İstanbul'dan otoyolu kullanarak yola çıkanlar, Bolu Dağının heybetini ve görsel güzelliğini görmek isterlerse Kaynaşlı yol ayrımından ayrılıp, D-100 karayoluna giriş yaparak şuan çift gidiş gelişli olan yoldan Bolu dağını tırmanışa geçerler. Bolu Dağını tırmanarak Abant sapağına ulaşıyorlar.

Otoyoldan ayrılmadan tüneli kullanarak gelen misafirlerimiz ise tünel bitiminden sonraki ilk çıkış gişeleri olan Abant gişelerinden çıktıklarında dört yol ağzına ulaşacaklardır. Dört yolda hiç bir yöne sapmadan doğrudan  karşıya geçerek Abant yoluna girmiş olacaklardır.

İki yanı ağaçlarla kaplı 21 km'lik yolun sonunda Abant Gölü Milli Park giriş gişesi karşılarına çıkacaktır. Eğer özel aracınızla geldiyseniz ve gölün çevresini aracınızla dolaşacaksanız girişten itibaren sağ yönü takip ediyorsunuz. Kıyı boyunca geniş yerlerde park yaparak mola verebilirsiniz. Otobüs ile Bolu'ya geliyorsanız, Bolu merkezden kalkan ve TEM otoyolu kenarında bulunan Higth Way alışveriş merkezine de uğrayan ve doğrudan Abant'a giden otobüs seferleri bulunmaktadır.

Abant yolu, mevsim şartları ne olursa olsun sürekli açık tutulmaktadır.

Abant bölgesinin iklimi, karasal bir iklime yakın olduğundan ötürü nem oranı yüksek değildir. Kışlar soğuk, yazlar ise kuru ve sıcak geçmektedir.

Abant Gölü yakınındaki Örencik yaylası geniş, yeşil bir halı gibidir. Yayla etrafında yamaç paraşütü tutkunları için ideal uçuş yerleri vardır. Bu bölgede çadır kurup kamp yapmak da mümkündür.


Hava Durumu

Ödeme Seçenekleri

Kredi kartı (mail order) ile ödeme yapmak için bizi arayabilirsiniz.

Hesap numaralarımız için burayı tıklayınız.

Çoklu Dil
Fotoğraf Galerisi
İstatistikler
Toplam: 511051
Aktif: 14
Bugün: 147
Dün: 448

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal